Uprava za izvršenje krivičnih sankcija suspendovala je danas i udaljila sa posla bivšeg upravnika Kazneno-popravnog zavoda u Beogradu (Padinskoj Skeli) Vladimira Bukvića i još 10 zaposlenih zbog propusta koji su otkriveni unutrašnjom kontrolom povodom smrti prekršajno kažnjenog Stanimir Brajković 4. februara u ovom zavodu.
Tadašnji upravnik Bukvić odmah je u februaru bio smenjen što je bio prvi korak ka vođenju efikasne unutrašnje kontrole kako ne bi mogao da utiče na druge zaposlene u zavodu što je glavni preduslov da se inspekcijski nadzor Uprave sprovede neometano.
Inspektori tog odeljenja su radili na utvrđivanju svih okolnosti ovog događaja tako da je istraga išla u više pravaca kako bi se utvrdila odgovornost svih državnih službenika.
Zapisnikom o izvršenom inspekcijskom nadzoru utvrđeno je da je Bukvić nezakonito i nepravilno sprovodio rad u Zavodu zbog čega je danas suspendovan i udaljen sa posla i protiv istog je pokrenut postupak daljeg utvrđivanja odgovornosti.
Uprava je u februaru hitno pokrenula disciplinske postupke protiv 7 službenika ovog zavoda zbog sumnje da su počinili težu povredu radne dužnosti, a konačnim nalazom nadzora je utvrđena osnovana sumnja za težu povredu radne dužnosti za ukupno 11 zaposlenih.
Uprava je o svim svojim saznanjima odmah u februaru obavestila nadležno javno tužilaštvo koje je na osnovu dobijenih saznanja od Uprave pokrenulo istragu protiv tri prekršajno kažnjena lica zbog postojanja osnova sumnje da su izvršila krivično delo Teško ubistvo.
Istraga protiv zaposlenih
Takođe, Više javno tužilaštvo u Beogradu dalo je juče nalog policiji da izvrši neophodne provere u pravcu utvrđivanja da li ima elemenata krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti u radnjama trojice zaposlenih u Službi za obezbeđenje KPZ „Padinska Skela“, kao i medicinskog tehničara u tom zavodu.
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija u zavodima primenjuje sve svetske standarde koji se odnose na bezbednost lica lišenih slobode te naglašavamo da se ovaj slučaj može tretirati kao usamljen. U okviru sistema više od 4.000 ljudi posvećeno brine o bezbednosti lica lišenih slobode.
Aktivnosti u sistemu krivičnih sankcija imaju jasne procedure, smernice i međunarodni monitoring. U martu 2023. godine su srpske zatvore obišli predstavnici Evropskog komiteta za sprečavanje mučenja i nečovečnih ili ponižavajućih kazni ili postupaka koji je u izveštaju naveo da je „velika većina pritvorenika pozitivno govorila o načinu na koji se prema njima postupalo od strane pritvorskog osoblja.
Inače, sve preporuke ovog Komiteta se primenjuju kako bi se unapredio rad zatvora kroz koje se na godišnjem nivou otpusti i primi od 20.000 do 25.000 ljudi.
Da se zatvori u Srbiji godinama unazad svrstavaju u izveštajima Saveta Evrope u sigurne i bezbedne govori i činjenica da se u protekle tri godine nije desio nijedan slučaj.