Mnogo je uzroka koji izazivaju alergije ali sve veća upotreba pesticida i antibiotika, koji dospevaju u zemlju i hranu, dodatno pogađa stanovništvo. Klimatske promene, aerozagađenje i poremećen životni ciklus biljaka doveli su do toga da trećina građana Srbije ima problem sa alergijama.
Alergijska reakcija je reakcija organizma na različite supstance (čitaj alergene) unete iz spoljašnje sredine. U uobičajenim uslovima, ove supstance su u potpunosti bezbedne, međutim kod predisponiranih osoba, izazivaju preteranu reakciju odbrambenog sistem (hiperreaktivni imunski odgovor).
Jedan od najpopularnih puteva ulaska alergena u organizam je disajni put (tkz. inhalatorni alergeni). Organizam može biti izložen inhalatornim alergenima tokom cele godine (perenijalni alergeni) ili samo određeni period godine (sezonski alergeni). Sledi nam sezona takozvane polenske groznice (“hay fever”). Ako imate zapušen nos, curenje iz nosa, grebanje grla, iritaciju, suzenje i crvenilo očiju, kašalj i slične simptome koji se javljaju u ovom periodu godine kada drveće, trava i korov ispuštaju sitne čestice polena, verovatno imate polensku groznicu.
Ako imate astmu, ovo alergeni će biti takodje okidač za napade otežanog disanja i gušenja. Trudite se da smanjite izloženost alergenima koji izazivaju vaše simptome. Ostanite u kući u toku suvog i vetrovitog dana, a najbolje vreme za izlazak napolje je posle kiše, nosite maske kada idete napolje, izbegavajte sušenje veša napolju, jer se polen može zakačiti za delove odeće, ukoliko ipak dodje do pojave simptoma, probajte sa oralnim antihistaminicima, nazalnim dekongestivima i javite se svom lekaru.
Autor teksta je student medicine B.K.