Čačak – Posle jedanaest meseci od kada je počela sanacija čačanske crkve, ove godine na Đurđic , 16. novembra , vernici će ponovo moći da obavljaju bogosluženja u hramu Vaznesenja Gospodnjeg. Prva faza obnove crkve privodi se kraju, ali će ona zablistati u punom sjaju tek kada bude njena unutrašnjost odslikana freskama za šta je potrebno nekoliko godina.
Radove na čačanskoj Crkvi obišao je nedavno patrijarh Irinej . Tom prilikom istakao je da mu je posebno drago što se čačanska saborna crkva , nekadašnji manastir Gradac, obnavlja
U obnovu crkve do sada je uloženo oko 15 miliona dinara. Deset je obezbeđeno iz republičkog budžeta, a pet su donacije. Ovih dana biće zamenjena stakla , utegnuta kupola , montiran ikonostas i poseban aparat za zvono , osvetljenje. Radovi su počeli posle Nikoljdana prošle godine zbog čega su bogosluženja vršena u crkvenoj sali. Iako ni posle 11 meseci nije sve potpuno završeno uslovi za boravak u hramu biće mnogo bolji.
Poslednja sanacija čačanske crkve , ali ne u ovom obimu , vršena je tridesetih godina 20. veka. Izvođač aktuelnih radova je beogradska firma Ornament invest inženjering. Do sada je urađena statika hrama po projektu CIP-a. Sve pukotine u zidovima su zatvorene sa velikim količinama betona , stavljena je neophodna armaturna mreža , a onda je omalterisana unutršnjost koja obuhvata oko 2000 kvadratnih metara. Urađene su sve neophodne instalacije. Starešina crkve kaže da je veliki posao obavljen uz požrtvovanje i naroda i sveštenstva, ali vredelo je.
Istorija čačanske crkve duga je skoro osam vekova i jedna je od najstarijih u Srbiji. Bila je i manastir i džamija. Zadužbina župana Stracimira, brata Stefana Nemanje. U srednjovekovnoj Srbiji bila je četvrti hram u rangu srpskih bogomolja uz Hilandar, Studenicu i Đurđeve stupove.
TV Lav Plus